Masaż Shantala dla dzieci starszych
Liczne badania dowodzą, że masaż Shantala jest bardzo zalecany u dzieci nadpobudliwych albo bardzo energicznych, a także takich, które są bardzo emocjonalne i często mają problemy z wyrażeniem lub poprawnym opisaniem swoich uczuć. Ponadto, masaż poprawia wentylację dziecka, usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego, poprawia przemianę materii, wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom. Ponadto, masaż sprzyja prawidłowemu napięciu mięśniowemu. Dotyczy to zarówno dzieci mających problemy z nadmiernym pobudzeniem mięśniowym, jak i u tych, które są predysponowane do opóźnienia rozwoju. Tym samym, masaż może uzupełniać rehabilitację medyczną, ale nie oznacza to, że zaleca się go tylko u dzieci, które wykazują jakieś problemy rozwojowe lub są do nich predysponowane. Przeciwnie, masaż Shantala zalecany jest niemal bez jakichkolwiek przeciwwskazań i może stanowić bardzo przyjemny element dnia.
Skutki braku stymulacji dotykowej
Okazuje się, że brak stymulacji dotykowej prowadzić może do obniżenia aktywności układu, który pobudza korę nową, co z kolei prowadzi do zahamowania pracy mięśni, zaburzeń emocjonalnych, pogorszenia odbioru wrażeń zmysłowych. Może on także prowadzić do trudności w uczeniu się. Literatura przedmiotu przynosi także przykłady, gdy w skrajnych przypadkach brak stymulacji dotykowej może powodować niedorozwój podstawowych funkcji ciała, a nawet prowadzić do śmierci. Starożytni wierzyli w to, że dotyk może uzdrawiać. Okazuje się, że wiele lat temu spotykano przykłady, kiedy to w przypadkach bezsilności lekarzy, wzywano kobiety, które nosiły chore dzieci na rękach, co przynosiło poprawę stanu zdrowia lub całkowite uzdrowienie, kojarzone z cudem.
Warto zaznaczyć, że przytulanie i noszenie na rękach ma zbawienny wpływ na usprawnianie dzieci autystycznych. Holding, czyli terapia przytulaniem ma przede wszystkim na celu przywrócenie zaburzonej więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Głównym czynnikiem leczącym staje się zatem przytulanie. W momencie, gdy dziecko znajduje się na rękach, zaspakajane są jego potrzeby fizyczne i psychiczne.
Stymulacja dotykowa stanowi zatem podstawę prawidłowego rozwoju dziecka. Dzieci, które od swoich narodzin doznają bliskości i ciepła rozwijają się znacznie lepiej niż ich pozbawieni dotyku rówieśnicy. Dzieci takie są zrelaksowane i spokojniejsze, lepiej śpią i stają się ufniejsze. Specjaliści od masażu Shantala twierdzą, że regularny i czuły dotyk może wręcz zastąpić zabawki, czy inne stymulatory rozwoju. Dziecko bowiem nie tylko dostaje dawkę bodźców sensorycznych, lecz także buduje więź emocjonalną z rodzicem. To baza na całe życie. Maluch staje się otwarty, bardziej kontaktowy. Masaż Shantala działa relaksacyjnie, ale również prewencyjnie, czy leczniczo w przypadkach lęków, czy problemów rozwojowych dziecka. Masaż twarzy np. wspomaga rozwój aparatu artykulacyjnego, przygotowuje do sprawnego posługiwania się mową. Pomocny jest też w przypadku obniżenia napięcia mięśniowego u dzieci, problemów ze ssaniem, żuciem. Masaż zewnętrzny pobudzający pracę mięśni mimicznych i mięśni żucia ułatwia prawidłowe karmienie, kontrolę prawidłowego połykania i oddychania.