Masaż Shantala dla niemowląt

Zapewnia pozytywny wpływ na dziecko i jego rodzica lub opiekuna.

Masaż Shantala dla niemowląt

Masaż Shantala wywodzi się ze starożytnych Indii. To technika masażu niemowląt i dzieci. Prekursorem zastosowania tej techniki był Frederique Leboyer, francuski położnik, który rozpowszechnił jej stosowanie w całej Europie. Współcześnie, technika ta, zyskuje sobie coraz większą popularność. Stopniowo osoby zawodowo związane z opieką nad dziećmi, oraz rodzice przekonują się do jej zalet i stosują w praktyce.

Masaż Shantala nazywany bywa także Dotykiem Miłości. Dotyk zaś stanowi jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów człowieka. Nazwa ta związana jest z tym, że w czasie jego trwania rozwija się wieź emocjonalna pomiędzy osobą masującą a dzieckiem. Istotną zaletą stosowania tej techniki masażu jest to, że niemowlę w czasie kontaktu sensorycznego rozwija kilka zmysłów na raz. W czasie dotyku poznaje ono na nowo dotyk, głos i zapach opiekuna. Uczy się ono także granic swojego ciała. Dotyk jest najbardziej uniwersalnym zmysłem i rozwija się najwcześniej. Ułatwia on wydzielanie w mózgu takich substancji chemicznych, jak np. hormon wzrostu. To z kolei prowadzi do przyspieszenia rozwoju fizycznego. Dodatkowo wspomnieć należy, że u noworodka i niemowlęcia czucie stanowi podstawę komunikacji z otoczeniem, a badania naukowe potwierdzają, że im więcej kontaktów fizycznych małego dziecka z ciałem matki, tym większe przywiązanie, a co za tym idzie lepszy rozwój psychoruchowy dziecka.

Masaż Shantala zalecany jest już od pierwszych dni życia dziecka. Składa się na niego delikatny dotyk, który opiera się na wykonywaniu ruchów głaskania w odpowiedniej sekwencji. Rozpoczyna się go od klatki piersiowej, stopniowo przechodzi się do rączek, brzuszka, nóżek, pleców, twarzy. Zakończony jest delikatną formą gimnastyki.

Zalety masażu Shantala

Masaż Shantala zapewnia pozytywny wpływ na dziecko i jego rodzica lub opiekuna. Można praktykować go już od pierwszych dni życia dziecka. Dla każdego rodzica przyjście na świat dziecka jest nieopisanym szczęściem, ale także nierzadko i stresem. Dlatego warto wspomóc się czymś, co przyniesie ukojenie zarówno dziecku, jak i nam. W problemach z kolkami czy wybudzaniem się w nocy chcąc pomóc często czujemy się bezsilni. Masażem możemy wpłynąć na prace jelit oraz wyciszyć dziecko, które dzięki temu będzie spało dłużej i spokojniej. Nie ma granicy, kiedy dziecko należy przestać masować. Można masować zarówno niemowlaka, jak i przedszkolaka, ucznia czy nawet nastolatka. Wśród najważniejszych zalet tej techniki można wskazać:

Dla dziecka:

wycisza i uspokaja dziecko;
prowadzi do uregulowania snu dziecka;
daje poczucie bezpieczeństwa, zwiększając świadomość ciała i jego granic;
stymuluje układ hormonalny;
prowadzi do wzmocnienia układu odpornościowego;
usprawnia proces trawienia, wpływając na lepszą perystaltykę jelit;
powoduje usprawnienie układu krążenia;
rozwija świadomość własnego ciała;
stanowi także dobry trening radzenia sobie z negatywnymi odczuciami;
w przypadku niewielkich problemów neurologicznych, odpowiednio dobrana metoda fizjoterapii i masaż w obrębie twarzy prowadzą do tego, że dziecku łatwiej jest zacząć mówić oraz wyeliminować inne zaburzone funkcje.

Dla matki:

redukuje stres i wszelkiego rodzaju napięcia, uspokajając i wyciszając;
prowadzi do złagodzenia objawów poporodowej depresji;
powoduje podniesienie wiary w umiejętności opieki nad dzieckiem;
pozwala umocnić więź z dzieckiem;
stwarza możliwość zrozumienia mowy ciała dziecka;
pozwala lepiej poznać dziecko.

Dla ojca:

możliwość nawiązania i pogłębienia więzi z dzieckiem;
pozwala na odkrycie zdolności opiekuńczych;
utrwala przekonanie o umiejętności zadbania o dziecko;
zapewnia możliwość relaksu i odprężenia.

Zostań Terapeutą

Uzyskaj referencje

Instytucja Szkoleniowa nr 2.08/00008/2020

Posiadamy Certyfikat Jakości TGLS – jeden z najważniejszych w kraju