Masaż Shantala dla niemowląt
Masaż Shantala wywodzi się ze starożytnych Indii. To technika masażu niemowląt i dzieci. Prekursorem zastosowania tej techniki był Frederique Leboyer, francuski położnik, który rozpowszechnił jej stosowanie w całej Europie. Współcześnie, technika ta, zyskuje sobie coraz większą popularność. Stopniowo osoby zawodowo związane z opieką nad dziećmi, oraz rodzice przekonują się do jej zalet i stosują w praktyce.
Masaż Shantala nazywany bywa także Dotykiem Miłości. Dotyk zaś stanowi jeden z najbardziej rozwiniętych zmysłów człowieka. Nazwa ta związana jest z tym, że w czasie jego trwania rozwija się wieź emocjonalna pomiędzy osobą masującą a dzieckiem. Istotną zaletą stosowania tej techniki masażu jest to, że niemowlę w czasie kontaktu sensorycznego rozwija kilka zmysłów na raz. W czasie dotyku poznaje ono na nowo dotyk, głos i zapach opiekuna. Uczy się ono także granic swojego ciała. Dotyk jest najbardziej uniwersalnym zmysłem i rozwija się najwcześniej. Ułatwia on wydzielanie w mózgu takich substancji chemicznych, jak np. hormon wzrostu. To z kolei prowadzi do przyspieszenia rozwoju fizycznego. Dodatkowo wspomnieć należy, że u noworodka i niemowlęcia czucie stanowi podstawę komunikacji z otoczeniem, a badania naukowe potwierdzają, że im więcej kontaktów fizycznych małego dziecka z ciałem matki, tym większe przywiązanie, a co za tym idzie lepszy rozwój psychoruchowy dziecka.
Masaż Shantala zalecany jest już od pierwszych dni życia dziecka. Składa się na niego delikatny dotyk, który opiera się na wykonywaniu ruchów głaskania w odpowiedniej sekwencji. Rozpoczyna się go od klatki piersiowej, stopniowo przechodzi się do rączek, brzuszka, nóżek, pleców, twarzy. Zakończony jest delikatną formą gimnastyki.
Zalety masażu Shantala
Masaż Shantala zapewnia pozytywny wpływ na dziecko i jego rodzica lub opiekuna. Można praktykować go już od pierwszych dni życia dziecka. Dla każdego rodzica przyjście na świat dziecka jest nieopisanym szczęściem, ale także nierzadko i stresem. Dlatego warto wspomóc się czymś, co przyniesie ukojenie zarówno dziecku, jak i nam. W problemach z kolkami czy wybudzaniem się w nocy chcąc pomóc często czujemy się bezsilni. Masażem możemy wpłynąć na prace jelit oraz wyciszyć dziecko, które dzięki temu będzie spało dłużej i spokojniej. Nie ma granicy, kiedy dziecko należy przestać masować. Można masować zarówno niemowlaka, jak i przedszkolaka, ucznia czy nawet nastolatka. Wśród najważniejszych zalet tej techniki można wskazać: