Masaż Shantala Pytania i odpowiedzi

Wpływ dotyku na rozwój i zdrowie. Badania kliniczne w USA.

Wpływ dotyku na rozwój i zdrowie. Badania kliniczne w USA.

Badania kliniczne dotyczące korzyści i mechanizmów masażu prowadzone są na całym świecie w różnych placówkach. W Ameryce Północnej temat ten jest bardzo popularny a zalety masażu szeroko omawiane.

Jednak nie zawsze tak było.

   Trzydzieści lat temu, Tiffany Field była świeżo upieczoną mamą córeczki, która urodziła się jako wcześniak.. Była także lekarzem, naukowcem i nauczycielem akademickim na University of Miami School of Medicine. Od momentu jej przyjścia na świat codziennie masowała swoją córkę. Uspokajające efekty, których była świadkiem, zainspirowały ją, do pogłębienia badań dotyczących m.in. wpływu masażu na dzieci urodzone jako wcześniaki.

Field rozpoczęła badania nad korzystnymi skutkami zdrowego dotyku w 1982 r., Na długo przed tym, zanim masaż zaczął być uznawany i akceptowany przez lekarzy oraz opinię publiczną jako forma terapii lub pomoc w terapii. W 1992 roku założyła Touch Research Institutes (TRI) na University of Miami School of Medicine, z grantem na rozpoczęcie działalności od Johnson & Johnson. Należy podkreślić, że w USA, przed TRI żadna inna organizacja nie koncentrowała się wyłącznie na badaniu dotyku i jego wpływu na organizm.

   Badania, którymi zajmowała się Fielda i TRI, wykazały, że dzięki masowaniu, wcześniaki przybrały na wadze więcej niż ich rówieśniki, które ni były masowane. Stwierdzili jasno, że poprawiając w ten sposób zdrowie niemowląt, pozwalają potencjalnie oszczędzać miliony dolarów rocznie na kosztach opieki zdrowotnej. Badanie to zostało opublikowane w 1988 r. Dziś, ponad 100 badań i 350 artykułów w późniejszych czasopismach medycznych, Field jest uznawana za wiodącego eksperta w dziedzinie badań dotyczących wpływu dotyku na rozwój i zdrowie.

Dr Field i jej koledzy z TRI prowadzili badania w takich obszarach jak autyzm, ADHD, anoreksja, ciąża, bóle krzyża, fibromialgia, migrena, porażenie mózgowe, uszkodzenie rdzenia kręgowego, astma i wiele innych. (Aby uzyskać pełną listę, odwiedź www.miami.edu/touch-research .)
“Lekarze coraz częściej zwracają uwagę na masaż i kontaktują się z TRI w celu uzyskania porady na temat przygotowania badań dotyczących masażu.”

Tiffany Field udzieliła wywiadu do magazynu MASSAGE po swoim przemówieniu na konferencji Florida State Massage Therapy Association w Orlando na Florydzie, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przeszłości i przyszłości badań nad masażem.

Stwierdziła, że aby kwestia masażu mogła odegrać rolę w kształtowaniu przyszłości badań dotykowych, należy kształcić więcej terapeutów masażu oraz prowadzić badania obejmujące masaż, w zakresach takich jak neuronauka, psychologia czy biologia.

„My (TRI) prowadzimy na przykład badania niefinansowane jako badania masażu, takie jak badania nad depresją prenatalną” – wyjaśniła Field. Lekarze, terapeuci i diagności powinni zastanowić się nad dodaniem masażu do, na przykład badania psychologicznego kobiet w ciąży mającego związek z depresją.

„Dodanie masażu do terapii robi niesamowitą różnicę” – stwierdziła. „W każdym zakresie, który badaliśmy, masaż okazuje się niezwykle skuteczny. Nie ma ani jednego stanu, na który zwróciliśmy swoją uwagę – w tym raka – który nie zareagowałby pozytywnie na masaż. ”
„Jeśli ludzie mówią, że masaż działa, ponieważ sprawia, że czują się dobrze… nie mam słów!” – powiedziała Field. „Masaż działa, ponieważ zmienia całą Twoją fizjologię”.

 


[mc4wp_form id=”439″]

O mnie

Mateusz Staudt: trener Masażu Shantala. Ojciec Kai, mąż Oli, syn Jolanty.
Właściciel Szkoły Masażu Shantala i Terapii Funkcji Poznawczych.

Kliknij!

Instytucja Szkoleniowa nr 2.08/00008/2020

Posiadamy Certyfikat Jakości TGLS – jeden z najważniejszych w kraju